Genel

Leyla Güven'e 22 yıl hapiste gerekçeli karar

TERÖR örgütü üyeliği suçundan 22 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan tutuklu eski HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in hapis cezasına ilişkin hazırlanan gerekçeli karar açıklandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) hakkındaki kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle 4 Haziran 2020'de milletvekilliği düşürülen HDP Hakkari eski Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven, 22 Aralık'ta yargılandığı Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'terör örgütü üyeliği' ve 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından toplam 22 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

Tutuklu bulanan HDP'li Güven'in hapis cezasına ilişkin Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesince 48 sayfalık gerekçeli karar hazırlandı. Terör örgütü PKK'nın hakkında detaylı bilgiye, sanık hakkındaki iddialara, katıldığı eylem ve etkinlikler ile Güven'in savunmasına yer verildiği gerekçeli kararda, Güven'in terör örgütü PKK'nın talimatları doğrultusunda kurulan sözde 'yasama organı' konumundaki Demokratik Toplum Kongresinde (DTK) sözde 'eş başkan" olarak görev aldığına yer verildi.

'Terör, demokratik toplumun tüm değerlerine düşmandır'


48 sayfalık gerekçeli kararda, terörün, ifade özgürlüğünün düşmanı olduğuna vurgu yapılarak, şunlar kaydedildi: "Terör örgütleri ve destekçileri, görüşlerinin toplum içinde yayılmasını ve fikirlerinin kökleşmesini hedefler ve bu amacın gerçekleşmesine yönelik her türlü vasıtaya başvurabilir. Terörün veya terör örgütlerinin propagandasının da söz konusu vasıtalardan biri olduğuna kuşku yoktur. Terör, başta ifade özgürlüğü olmak üzere demokratik toplumun tüm değerlerine düşmandır. Bu nedenle terörizmi, terörü ve şiddeti meşrulaştıran, öven ya da bunları teşvik eden sözler ifade özgürlüğü kapsamında görülemez."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir